Güncel

Post Top Ad

Your Ad Spot

16 Ocak 2020 Perşembe

Eklem Ağrılarınızı Glukozamin İle Çözün!

 
Eklem ağrısı, eklem ağrıları, sakatlık tedaivisi, eklem bozulması, glukozamin
Glukozamin Nedir? Faydaları Ve Zararları

 

Glukozamin Nedir? 

İnsan vücudundaki kıkırdak dokusunun bütünlüğünü koruyan doğal ürünlerden biri de Glukozamindir.


Glukozamin, kabuklu deniz hayvanlarından üretilen bir tamamen doğal bir supplementtir. Eklem ağrılarına olan yüksek faydası nedeniyle ve eklem sağlığını daha iyi hale getirmesi amacıyla kullanılır. 

Yaşlanma süreci eklemlerinize de etki eder, eklemlerinizin kayganlık ve elastikiyet özelliklerini sağlayan kıkırdak dokusu ise bu süreçte zarar gören detaylarınınızdandır, zamanla incelmeye, yapısal bakımdan bozulup tahrip olmaya başlarlar.

Bilhassa kilolu bireyler, bu sorundan daha çok zarar görür. Bunun sebebi ise eklemlerin taşıdığı ağırlığa dayanamayarak daha çok yük altında kalmasından kaynaklanmaktadır.Sonuç olarak bu bireylerde kıkırdak dokusu tahmin edilen süreden daha evvel yaşlanacaktır.

 Glukozamin Ve Sporcular İçin Önemi

Bilimsel araştırmalar sonucunda Glukozaminin günde 3 grama kadar kullanımının eklem bozulmasını yavaşlattığı kanıtlanmıştır. Koşu veya koşmanın önemli olduğu diğer spor dallarında eklemler yüksek baskı altında kalmaktadır. Dolayısı ile bu sporlar dallarında kullanımı önerilir.

 Glukozamin Kullanımı kireçlenmeyi düzeltmez, fakat oluşmasını geciktirdiği kanıtlanmıştır.sakatlık tedavisinde iyileşme sağlamasa bile,  sakatlığın meydana gelmesini ve sakatlığın ilerlemesini yavaşlatmadır.


Glukozamin İlaç Mıdır?


Sanılanın aksine glukozamin Kireçlenme için ilaç değildir. En başta bu bir gıda takviyesi olarak tanımlanır, kesinlikle ilaç değildir. Glukozamin kabuklu deniz hayvanlarından üretilen tamamen doğal bir üründür.

Glukozamin Nasıl Kullanılır?

Çoğunlukla oral tabletler, kapsüller veya balık yağı benzeri jelatin kaplı yumuşak kapsül formlarında satılmaktadır.

Öğünlerinizle birlikte, günde 3 doz 500 mg alınması tavsiye edilmektedir. Fakat bilinmelidir ki dozun artması faydayı da arttıracaktır. Dolayısıyla günde 3 grama kadar almanızda bir sakınca yoktur.

Midede gaz sorunu yaşıyorsanız dozu gün içinde bölmelisiniz. 3 defada almak yerine 5 defada alınız.

Herhangi Bir İlaç Etkileşimi Var mı?

Yapılan bilimsel araştırmaların gösterdiğine göre Glukozaminin hiçbir zararı olmayıp oldukça sağlıklıdır. Fakat bazı kan incelticiler ve anti-kanser ilaçlar ile etkilişime girebilmektedir. Bu yüzden doktoronuza danışmadan kullanmanız tavsiye edilmez.

Glukozaminin Zararları

Glukozaminin oldukça sağlıklı olduğu kanıtlanmıştır. Fakat deniz ürünlerine karşı alerjisi olanlar bilmelilerdir ki Glukozamin takviyelerinin büyük bir bölümü de deniz ürünlerinden üretilmektedir, dolasıyla sorun yaşamamanız adına dikkatli olmanız tavsiye edilir.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Post Top Ad

Your Ad Spot