Güncel

Post Top Ad

Your Ad Spot

15 Ocak 2020 Çarşamba

Kafein, Kahve Ve Sporculara Olan Yararları

 
Kafein Supplementi Nedir, Kahve İçmenin Sporculara Faydaları
Kafein, Kahve Ve Sporculara Olan Yararları

  Kafein, Kahve Ve Sporculara Olan Yararları 

Kafein Nedir?

Kafeine değinelim, kafein başlıca kahvede, bazı çay çeşitlerinde ve az miktarda kakaoda bulunmaktadır. Bir ergojenik destektir ve uyarıcı etkisi vardır. Merkezi Sinir Sistemine etki eder ve beyne gelen mesajları hızlandırmaktadır.

Vücuda yorgunluk hissi beyindeki adenozin reseptörleri tarafından sağlanmaktadır. Adenozin kendi reseptörlerine bağlandığı takdirde yorgunluk hissi yaratır. Adenozin yerine kahve içtiğimizde kafein adenozinle yarışır ve bu reseptörlere bağlanır. Kafein reseptörleri işgal ederek yarışı kazanır ve bizler için yorgunluk hissi başlamaz. Bu sayede antrenmanlardan önceki enerji hissiyatımız artar ve yorgunluk hissimiz belli bir seviyede azalır.

Kafein ve Kahvenin Spor Performansına Olan Yararları


Kafein, sporcular için oldukça önemli bir supplementtir. Bu supplementi iki formda alabilirsiniz, hap şeklinde olanları mevcuttur ya da eski usül sert kahve içerek kafein ihtiyacınıza çözüm bulabilirsiniz.

Kafein; Merkezi Sinir Sistemi'ni uyarıcı etkiye sahiptir ve dolayısıyla vücudu yağ yakmaya teşvik eden bir supplementtir. Antrenman öncesi kafein tüketimi enerjinizi maksimize eder ve yağ yakmanıza katkı sağlar.

Kahve ağrıları azaltır

Yapılan çeşitli bilimsel araştırmalar 1 bardak kahvenin antrenman esnasında ve antrenmandan sonra  kafeinin kas ağrılarını azalttığını göstermektedir.Bununla birlikte kafeinin antrenmanlardan sonra gerçekleşen gecikmeli kas ağrısını ve kas yıkımını da azalttığı görülmektedir. Dolayısıyla antrenman sonrası oluşan kas ağrılarını azalttığı için daha sık antrenman yapmamızı da sağlar.

Kahve reaksiyon hızını artırır

Kahve merkezi sinir sistemi uyarıcısı olduğu için öğrenme yeteneğine ve hafızaya yarar sağlar. Asıl etkisi ise odağı, motor koordinasyonunu ve reaksiyon hızını artırmasıdır.

3 farklı Spor dalında reaksiyon hızının artması ciddi bir avantaj sağlar. Bilhassa futbol, tenis, basketbol, Amerikan futbolu gibi spor dallarında reaksiyon hızının ve odağın artması sporcuların yaptığı hareketleri  ve etrafında gerçekleşen olayları daha hızlı analiz etmesini ve daha hızlı reaksiyon göstermesini sağlamaktadır.

Ne Kadar Kafein Tüketmeliyiz?


Sağlıklı bireylerde günlük 200mg kafein ihtiyacı bulunmaktadır. Fakat amacınız ciddi manada yağ yakmak ise bu dozajı 500mg civarlarına kadar yükseltebilirsiniz ancak bu dozajda dikkatli olmak gerekir, kimi bireylerde titreme, mide bulantısı, baş dönmesi ve kalp çarpıntısı gibi yan etkiler görülebilir. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Post Top Ad

Your Ad Spot