Güncel

Post Top Ad

Your Ad Spot

13 Ocak 2020 Pazartesi

Kreatini Yükleme Yaparak Kullanmak Anabolik Etki Yaratır Mı? Kreatin Zararlı Mıdır?kreatin ve anabolik etkileri, kreatinin zararları
Kreatin Ve Anabolik Etki - Kreatinin Zararları

 

Kreatini Yükleme Yaparak Kullanmak Anabolik Etki Yaratır Mı? Kreatin Zararlı Mıdır?


Kreatin kullanımında yükleme yapma seçeneği hakkında oldukça fazla şehir efsanesi ve bilgi kirliliği bulunmakta. Bunlardan başlıcası kreatinin yükleme yapılarak kullanıldığında vücudun fazla kreatini dışarı attığı, yüklemenin supplement satışı yapan firmaların satışlarını arttırmaya yönelik bir uydurması, pazarlama taktiği olduğu yönünde.

Sanılanın aksine kreatin yüklemesinin anabolik etki, patlayıcı güç, dayanıklılık, hücre içi su miktarında artış, performans artışı ve kas inşasını arttırması konularındaki faydaları araştırmalarla kanıtlanmıştır.Kreatin ile ilgili çeşitli mekanizmalar bulunmakta. Biri de şu ki; kreatin tüketimi, kreatin supplemantasyonu bedenimizdeki Dihidrotestosteron  yani testesteronun, testesterondan daha aktif bir formunu arttırabilir. Dolayısıyla anabolik bir etki yapar.

Kreatin Yüklemesi Yapmak Şart Mı?


Kreatin (Creatine) insan vücudunda hücre içerisinde normalde de bulunan, sizin antrenman performansınızı, dayanıklılığınızı, patlayıcı gücünüzü, hücre hacminizi ve dolayısıyla antrenman sonrası yapılanmanızı ve kas gelişimini arttıran bir moleküldür. Bu molekülden daha fazla fayda sağlamak isteyen bireyler ise Kreatin supplementine yönelmeliler.

Kreatin supplemantasyonunda birinci öncelik kreatin hücre düzeyini arttırmaktır. Zaten normal besinlerle de kreatin tüketiyoruz bilakis kreatin düzeyini belli bir seviyenin üzerine çıkartmak ve performansınızı gözle görülür  şekilde arttırmak için kreatin yüklemesi yapmanız gerekiyor.
Günlük dozajda, yani uzun süre kullanılacak düşük doz kreatin, hücre kreatin ortalamasını arttırmaz sadece sizlere düşük miktarlarda kreatin takviyesi sağlar.

Eğer performans artışı, patlayıcı güç ve hücre içi su miktarını arttırmak istiyor iseniz, antrenman sonrası kas inşasını arttırmak istiyorsanız kreatini yükleyip hücre düzeyini en üst seviyeye çıkartmalı ve o seviyeyi sürekli olarak korumalısınız.

Bu detayların dışında düşük dozajlarda kreatin kullanımı performansta ciddi artışlara neden olmayacaktır. Dolayısıyla günlük ortalama 5 gram kreatin ile ''Yahu bu kreatin hiçbir işe yaramadı.'' diyebilirsiniz. Evet yaramaz, çünkü yükleme yapmanız şart.

Kreatin Zararlı Mı?

Üzerinde en çok bilimsel araştırma yapılan supplement kreatindir. Bu araştırmalar neticesinde sağlığı yerinde olan bireylerde sağlığa zararlı hiçbir yan etki bulunamamıştır. Bilakis sürekli kullanım sonucunda vücudun suya olan ihtiyacı artacaktır ve yeterli miktarda su tüketimi gerektirir.

Kan Değerlerinde Kreatinin Yüksekliği Zararlı Mıdır?


Hastanede yaptırdığınız kan testi sonucunda, kreatinin değeri yüksek çıktı ise tehlike yaratır mı diye endişelenmeyin. Bilhassa sağlıklı böbrekleriniz varsa, kreatin kullanımının kısa veya uzun vadede böbreklerinize herhangi bir zararı olmayacaktır, bu yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Post Top Ad

Your Ad Spot