Güncel

Post Top Ad

Your Ad Spot

11 Ocak 2020 Cumartesi

Vitamin haplarının bilinçsiz kullanımındaki tehlike! Vitamin fazlalıklarının zararları


Vitamin Fazlalıklarının yarattığı zararlar
Vitamin Takviyelerindeki Tehlike!
Son günlerde ani hava değişimlerinin yarattığı grip salgınları nedeniyle, hastalar bazı soğuk algınlığı ve ağrı kesici ilaçların yanında vitamin hapları da kullanılıyor. Fakat bu vitamin ilaçlarının bilinçsiz kullanımı çok ciddi sağlık sorunlarına sebebiyet verebiliyor.

Vitaminler sağlıklı bir hayat sürmek için en önemli yapı taşlarından biridir. Çağımızda vitaminler birçok hastalığın tedavisinde de takviye olarak kullanılmaktadır. Fakat bilinçsizce, gerektiğinden fazla vitamin kullanımı yarardan ziyade zarar getirmektedir.

İnsanoğlunun en temel ihtiyaçlarından biri olan su bile gereksiz ve fazla tüketildiği takdirde önemli sağlık sorunlarına yol açabilmektedir, bu konudan yola çıkarak bilmeliyiz ki her ilacın bilinçli kullanılması gerekmektedir.

Vitamin Takviyeleri Doktora Danışılmadan Alınmamalı 

Uzmanlar sağlıklı insanların beslenmelerine ek olarak vitamin takviyesi almalarına gerek olmadığını vurgulamaktadır. Şayet kişinin vitamin eksikliği varsa bile, bu vitamin haplarını doktor kontrolünde kullanmalıdır. Bu durumun önemini özetle açıklamak gerekirse bilinçsizce tüketilen a vitamini karaciğer bozukluğuna, C vitamini ise mide rahatsızlıklarına ve böbrek taşına neden olabilmektedir.

Vitaminlerin Fazla Tüketildiklerinde Sebep Oldukları Hastalıklar 

B6 Vitamini Fazlalığı: Ellerde ve ayaklarda uyuşmaya, his kaybına neden olabilmektedir.

K Vitamini Fazlalığı: Kanın pıhtılaşmasında ve yıkılmasında sorunlar çıkartabilmektedir.

F Vitamini Fazlalığı: Vücuttaki yaraların normalden çok daha geç bir sürede iyileşmesine ve yorgunluk hissine neden olabilmektedir.

E Vitamini Fazlalığı: Kanın pıhtılaşmasını engellediği için bilhassa kan sulandırıcı ilaçlar kullanan hastalara önerilmemektedir. 1 gramın üzerindeki dozlarda mide bulantısı, ishal ve gaz sorunlarına yol açtığı saptanmıştır.

D Vitamini Fazlalığı: Çeşitli damar sorunlarına, böbrek hastalıklarına, böbrek taşlarına ve kanda bulunan kalsiyum miktarının yükselmesine neden olabilmektedir. D vitamini toksisitesinin (D vitamini zehirlenmesi) sebebiyet verdiği kalp yetmezliği ve böbrek yetmezliği sonucunda ölüm bile ortaya çıkabilmektedir. Toksisite hergün belli bir dozajda d vitaminin birkaç ay boyunca alınmasıyla ortaya çıkar. Toksisite belirtileri ise sersemlik hali, kabızlık, kemik ağrısı, kronik baş ağrısı, ağız kuruluğu, susuzluk ve iştahsızlık, kalp ritim bozukluğu, ağızda metalik bir tat, kas ağrısı, bulantı ve kusma şeklindedir. Kronik toksisite ise kendisini gene benzer olarak kemik ağrısı, idrarda bulanıklık, gözlerde kızarmalar, cinsel isteksizlik durumu, gözlerin ışığa olan hassasiyetinin artması, ciltte kaşınma, mide bulantısı, şiddetli mide ağrısı ve kusma, çeşitli psikiyatrik sorunlarla belli edebilmektedir.

C Vitamini Fazlalığı: 2 gramdan dahi fazla alındığı takdirde bulantı, kusma ve karın ağrısı semptomları ile ben buradayım diyebilmektedir. Uzun süreli ve normal dozajın üstünde kullanımının böbrek taşı oluşturabildiği saptanmıştır. Bilinen diğer yan etkilerinden biri ise demir preparatı kullanan hastalarda demir yüklenmesine neden olabilmesidir. 1 gramdan dahi fazla alındığı takdirde ise idrar testi yoluyla bakılan şeker ölçümlerini bozmaktadır. Ek olarak bazı enzim eksikliği sorunu yaşayan hastalarda kan hücrelerinin yıkımına sebep olabilmektedir.

B Vitamini Fazlalığı: Çoğunlukla zehirlenmeye sebep olmasa da yüksek dozlarda alındığı takdirde zehirlenme görülebilmektedir. Erken belirtileri ise hissizlik, yürümede zorluk, çeşitli cilt sorunları, gözlerde görülen ışık hassasiyeti, bitkinlik, uyku bozuklukları, şiddetli baş ağrısı, kalp çarpıntısı ve ishal şeklinde olmaktadır.

A Vitamini Fazlalığı: Sık olarak baş dönmesi, baş ağrısı, çift görme, kasılma nöbetleri, dudaklarda ve avuç içlerinde görülen soyulma durumu, şiddetli mide bulantısı ve kusma, kafa içindeki basınçta saptanan artış şeklinde belirtiler gösterir. Bu belirtiler vitamin takviyesinin kullanımının akabindeki 6 saat içerisinde ortaya çıkmaktadır. A vitamini zehirlenmesi olarak da adlandırılan 'kronik toksisite' ise günde 15mg dozajda ortalama olarak 3 aydan daha uzun bir süre kullandıktan sonra ortaya çıkar. Kronik toksisite durumunda ise hastalarda kusma, ciltte kuruluk, kellik, kalsiyum yükselmeleri, çeşitli kemik ağrıları, lenf bezlerinde gözlenen büyüme durumu, regl olamama, kan yağlarında yükselme, yalancı beyin tümörü semptomları, huzursuzluk, sinirlilik hali ve kansızlık gibi belirtiler ile baş göstermektedir.

Yaşlılar ve Gebeler A Vitamini Zehirlenmelerine Karşı Daha Hassastır!

Vitamin İhtiyacını Gidermenin En Doğru Ve Sağlıklı Yolu Dengeli Beslenmekten Geçer.

Vitaminlerin neredeyse hepsi tükettiğimiz hayvansal ve bitkisel besinlerde yer almaktadır. Bilhassa sporcuların yaptığı Karbonhidrat, sağlıklı yağ, protein gibi temel besin öğelerini içeren düzenli ve ölçülü miktarda yapılan beslenme türünde insan vücudunun günlük tüm vitamin ihtiyacı karşılanmaktadır. Ancak hamilelikte, bazı spor dallarında, gelişme çağında, ishal, ateş ve travma ve benzeri durumlarda iklim değişimlerinde, coğrafi bölge koşullarından ve bazı ilaçların kullanımı sırasında ortaya çıkan vitamin eksikliklerinde, vitamin takviyesi almak gerekebilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Post Top Ad

Your Ad Spot